„Жертва съм на домашно насилие. Какво да направя?“ По този начин жени и мъже търсят съвет и съдействие от нашата кантора. Този проблем е често срещан и дискутиран в наши дни. До голяма степен се постави под въпрос ефективността на законовите мерки за защита от домашно насилие. Поради това се направиха и изменения в Наказателния кодекс, целящи превенция на домашното насилие, поправяне и превъзпитание на извършителите.
Можете да научите как да си запишете час за безплатна консултация тук.
Какво представлява домашното насилие?
Това е всяко агресивно или престъпно поведение на ограничен кръг лица, близки на жертвата. Домашното насилие може да се изразява в един или няколко акта. Според формата си насилието може да бъде физическо, психическо, емоционално или икономическо. Важно е да се знае и , че опитът към насилие също се счита за домашно насилие. За такова се счита и всяко ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права.
Законът за защита от домашно насилие определя кои лица могат да бъдат извършители. Това са: съпруг, бивш съпруг, лице, с което жертвата се намира във фактическо съжителство или е съжителствало; лице, от което има дете; възходящ или низходящ родственик, брат, сестра, чичо, леля, племенници; правнукът на брата/сестрата, първи братовчеди; снаха, свекърва; заварено дете, съпруг на родителя, внук на съпруга, съпруг на баба/дядо, родители на съпрузи; съпругите на двама братя, съпрузите на две сестри; възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство; лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство; настойник, попечител или приемен родител.
Как да потърся защита от домашно насилие?
Всеки пострадал от домашно насилие може да потърси защита като поиска от съда да наложи мерки за защита от домашно насилие. За целта пострадалото лице следва да подаде молба, към която се прилага и декларация от за извършеното насилие (чл. 9, ал. 3 ЗЗДН). Въз основа на молбата се образува дело, срещу насилника. Ако се установи, че има извършено насилие, съдът постановява издаването на заповед за защита, с която налага една или повече мерки за защита.
Преклузивният срок, в който може да се потърси защита, е тримесечен и зaпочва да тече от момента на извършване на акта на насилие. След този срок пострадалият губи правото си да търси образуване на производство за защита на това основание, освен ако не е съществувала обективна невъзможност да стори това, но не по-късно от 6 месеца.
В случай, че домашното насилие е и престъпление съгласно Наказателния кодекс, то може да се образува и наказателно дело по установения ред.
Какви са мерките за защита на пострадали от домашно насилие, налагани от съда?
Основните мерки за защита са – задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие, отстраняване от съвместно обитаваното жилище. Също така съдът може да забрани на насилника да приближава жилището, местоработата и местата за социален отдих на жертвата на насилие. Друга възможна мярка е временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието. Във всички случаи към тези мерки се налага и глоба на извършителя в размер от 200 до 1000 лева. За целта жертвата на домашно насилие следва в срок до един месец от акта на домашно насилие да подаде писмена молба до районния съд по постоянния или настоящия си адрес. Съдът е длъжен да се произнесе по молбата. При уважаване на молбата съдът издава заповед за защита, която може да включва една или няколко от мерките за защита.
Друг път, по който страните могат да се защитят, е ако в молбата им се съдържат данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето им. Тогава съдът до 24 часа издава заповед за незабавна защита, която не подлежи на обжалване. Тя има действие до постановяване на решението на съда по същество.
В производството по издаване на заповед за защита са допустими доказателствените средства по Гражданския процесуален кодекс. Такива могат да бъдат – показания на свидетели очевидци, медицинско удостоверение, протоколи от МВР, актове от социалните, свидетелстващи за извършено насилие.
Заповедта за защита от домашно насилие /или заповедта за незабавна защита/ подлежи на незабавно изпълнение. Полицейските органи следят за изпълнението на заповедта. При неизпълнение на заповедта на съда, полицейският орган, констатирал нарушението, задържа нарушителя и уведомява незабавно органите на прокуратурата.
При нужда потърсете съдействие от адвокат
Ние имаме богат опит във воденето на дела, свързани със защита на пострадали от домашно насилие и можем да ви окажем необходимото юридическо съдействие. За съдействие при изготвяне и подаване на молба и представителсво пред съда , можете да се свържете с нас чрез контактната форма по-долу или на тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg, както и да си запишете час за консултация чрез бутона „резервирайте сега“ на фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/advokatiMiK/.
Свързани теми
Промените в Закона за защита от домашното насилие
Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...
Оспорване на припознаване
Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...
Разваляне на договор
Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи