Производството по признаване, изпълнение и изпращане на актове за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции е уредено в специален закон. В него е уредена процедурата по признаване на актове, с които се налагат глоби и други имуществени санкции, издадени в държави-членки на Европейския съюз.
Признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане
Съгласно чл.2, ал.1 от ЗПИИАКОРНФС решение за конфискация или отнемане е влязъл в сила акт на съд, компетентен по наказателни дела, издаден в държава – членка на Европейския съюз, и довел до окончателно отнемане на имущество. С него се конфискуват или отнемат имущества в предвидени от закона случаи.
Съгласно чл.3, ал.1 от закона Решение за налагане на финансови санкции е влязъл в сила в държава – членка на Европейския съюз, акт за налагане на задължение за плащане на:
- глоба, имуществена санкция или всякакъв друг вид парична санкция;
- обезщетение за пострадалия от престъплението, определено в акта;
- разходите по съдебните или административните процедури, довели до постановяване на акта, или
- парична сума в полза на обществен фонд или организация за подпомагане на пострадали от престъпление, наложена с акта,
който е издаден в държава – членка на Европейския съюз, от съд, компетентен по наказателни дела, или от административен орган, при условие че засегнатото лице е имало възможност да обжалва решението на административния орган пред съд, компетентен по наказателни дела.
Решения за конфискация или отнемане, постановени в друга държава – членка на Европейския съюз, се признават и изпълняват в Република България, ако се отнасят за деяния, които съставляват престъпления, за които се предвижда конфискация и по българското законодателство. Това изискване не се прилага при изрично изброените в закона тежки престъпления, за които се предвижда наказание лишаване от свобода с максимален размер не по-малко от три години.
Не може да се откаже изпълнение на решение за конфискация или отнемане във връзка с данъци, такси, мита или валутен обмен на основание, че българското законодателство не предвижда същия вид данък или такса или не урежда по същия начин данъците, таксите, митата или валутния обмен както законодателството на издаващата държава.
Съдът признава решение за конфискация или отнемане, при условие че имуществото – предмет на решението, се намира на територията на Република България или лицето, срещу което е постановено решението, притежава имущество, получава доходи или има местоживеене или обичайно пребиваване, а за юридическото лице – седалище, адрес на управление или адрес за кореспонденция, на територията на Република България.
Компетентен да признае решението за конфискация е окръжният съд по местоживеенето на лицето или седалището на юридическото лице или по местонахождението на конкретното имущество, към което е насочено изпълнението.
Съдът разглежда делото в кратки срокове като призовава засегнатото лице. Ако последното не може да бъде открито му се назначава служебен защитник.
Съдът може да откаже да признае и да допусне изпълнение на решение за конфискация или отнемане, ако установи наличието на избрените в закона обстоятелства.
Признаване, изпълнение и изпращане на решения за налагане на финансови санкции
Решения за налагане на финансови санкции, които са постановени в наказателни или административнонаказателни производства в държава – членка на Европейския съюз, се признават и изпълняват на територията на Република България, ако се отнасят за деяния, които съставляват престъпления или административни нарушения и по българското законодателство.
Двойна наказуемост не се изисква за деянията, посочени изрично в закона
Съдът признава решение за налагане на финансови санкции, при условие че лицето, срещу което е постановено решението, притежава имущество, получава доходи или има местоживеене или обичайно пребиваване, а за юридическото лице – седалище, адрес на управление или адрес за кореспонденция, на територията на Република България.
Съдът може да откаже да признае и допусне изпълнение на решение за налагане на финансови санкции, ако установи, че са налице обстоятелствата, посочени в закона
При всички случаи в съдебното производство по признаване и изпълнение на решението следва да се призове засегнатото лице, което има правото на защита. Адвокат Колчакова има богат опит в съдействието по такива дела. За контакт: тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg, както и на фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/advokatiMiK/.
Свързани теми
Глоби при превишена скорост
Какви глоби се предвиждат в закона при превишаване на скоростта? Виж още: Защита при наложена глоба за превишена скорост Законът за движение по пътищата предвижда забрана за движение по пътищата над установените стойности на скоростта съобразно категорията на пътното...
Кога се подава жалба до европейския съд по правата на човека?
Голяма част от хората са убедени, че в България няма да получат справедлив съдебен процес и затова разчитат съдът в Страсбург да ги защити. Ето защо и често се обръщат към нас с искане за завеждане на дело пред европейския съд. По-долу можете да намерите информация...
Промяна на име
Преди да разгледаме процедурата по промяна на име е важно да знаем как се образува то. Принципът, по който се образуват имената на българските граждани, ще ни даде отговор и затова каква промяна на името е допустима съгласно закона и съдебната практика. Избор на име...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи