Обстоятелствата, които се вписват в търговския регистър могат да бъдат променяни по решение на едноличния собственик на капитала или на общото събрание на дружеството. Тези изменения в обстоятелствата относно търговеца следва да се заявят в търговския регистър за вписване.
По-долу можете да намерите примерно изброени обстоятелства, които подлежат на вписване в търговския регистър:
- Промяна на фирмата. Името на търговеца, с което се идентифицира пред трети лица, се нарича „фирма“. Тя може да бъде променяна по решение на общото събрание или на едноличния собственик на капитала.
- Промяна в седалището и адреса на управление. Преместването на адреса на търговеца в друго населено място трябва да бъде заявено за вписване в търговския регистър.
- Избор на нов управител/управители. Промяна в начина на представителство.
- Промяна в учредителния акт, в устава, дружествения договор.
- Промяна в размера на капитала на търговското дружество. Всяка промяна в броя на дяловете в капитала, или в номиналната стойност на един дял следва да бъде обявена в търговския регистър.
- Приемане и изключване на съдружник.
- Прехвърляне на дружествен дял.
- Годишен финансов отчет.
- Прехвърляне на предприятие.
- Регистрация на клон на търговско дружество.
- Промяна в седалището и адреса на управление на клона.
- Промяна в предмета на дейност на клона.
- Промяна в данните на управляващото клона лице и обема на представителната му власт.
- Назначаване на търговски управител (прокурист). Назначаването има действие от вписването му в търговския регистър.
- Оттегляне пълномощието на прокуриста. Прекратяването на пълномощието настъпва с оттеглянето му и след вписването на това обстоятелство в търговския регистър.
- Заличаване на едноличен търговец.
- Преобразуване на дружество.
- Назначаване на ликвидатор.
- Други обстоятелства в предвидените от закона случаи.
За вписване на промените се изготвят и подават изискуемите от закона документи като: заявление, протокол от общото събрание за взети решения, изменен дружествен договор/устав, декларации и други, в зависимост от броя и вида на изменените обстоятелства.
Какви такси се събират за вписването на промените в търговския регистър?
Таксите, които се събират от Агенция по вписванията, по заявление, подадено по електронен път, са следните: 15 лева за промяна на капитала на дружеството и 15 лева при промяна на други обстоятелства. При подаване на място в Агенция по вписванията таксите, които се събират са в двоен размер или сума в размер от 30 лева. Възможно е в определени случаи законът да изисква нотариална заверка на подписа и/или съдържанието на подавани към заявлението документи.
Адвокатска кантора „Колчакова“ биха могли да Ви съдействат с изготвяне на необходимите документи за вписване на промени в обстоятелствата по партидата на Вашето търговско дружество и с подаването им в търговския регистър. За да се свържете с нас, можете да използвате контактната форма по-долу, тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg.
Свързани теми
Промените в Закона за защита от домашното насилие
Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...
Оспорване на припознаване
Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...
Разваляне на договор
Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи