Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в същото време средствата за защита на жертвите от домашно насилие са ограничени в законовите рамки. Това, в съвкупност и с други предпоставки, доведе до повишаване броя на случаите на домашно насилие. Следователно крайно наложително е да бъдат предприети спешни мерки за актуализиране на закона и неговото осъвременяване, тъй като в досегашния си вид със сигурност можем да твърдим, че не може в пълна степен да осъществи поставените цели.

Какви промени бяха приети в Закона за защита от домашното насилие?

На първо място беше направено уточнение в чл.2, ал.3 от ЗЗДН, че “актът” на домашно насилие може да бъде извършен, както чрез действие, така и чрез бездействие. Моето мнение е, че словосъчетанието “акт на домашно насилие” следваше да бъде заменено с “деяние”, доколкото в правния мир това включва всички негови форми, включително домашното насилие би могло да бъде извършено чрез съвкупност от действия и бездействия.

Приети са изменения в мерките за защита от домашно насилие, които ще влязат в сила, считано от 01.01.2024 г. Нова мярка е забраната на извършителя да осъществява контакт с пострадалото лице под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна или обикновена поща и факс, както и чрез всякакви други средства и системи за комуникация при условия и за срок, определени от съда.

Незнайно защо обаче беше отменена разпоредбата съгласно която наред с налагането на мярка за защита от домашно насилие с решението си съдът налага и глоба на извършителя от 200 до 1000 лева. Вместо този текст беше прието, че “Съдът може да постанови като защитна мярка режимът на лични отношения, определен по реда на Семейния кодекс, между детето и родителя, извършител на домашно насилие, да се осъществява за срока по ал. 2 в защитена среда, предоставена в специализирана услуга по този закон или осигурена от доставчик на социална услуга по настоящия адрес на детето или по местопребиваването му, под надзор на психолог или социален работник.” (чл.5, ал.4 от ЗЗДН)

Увеличаване на срока за подаване на молба за защита

Досегашният срок, предвиден в закона за подаване на молба за защита от домашно насилие, беше едномесечен. Считано от 01.08.2023 г. производството може да се образува до 3 месеца от извършването на акта за домашно насилие, освен ако това е обективно невъзможно, но не по-късно от 6 месеца.

Кой е местно компетентният съд да разгледа молбата за защита от домашно насилие?

Също така беше козметично променена и местната компетентност на съда, който следва да разгледа молбата за защита. Досега това беше районният съд по постоянния или настоящия адрес на пострадалото лице, а считано от 01.01.2024 г., това ще е районният съд в района на който пострадалото лице фактически пребивава към момента на подаване на молбата. Разбира се, според мен най-правилно и в интерес на жертвите на домашно насилие, е това да бъде съдът, в района на който е потърсена защита. В случай, че е потърсена защита от орган на МВР, лечебно заведение или друго лице, то компетентен е съдът, в района на който тези органи и лица се намират.

Нов орган за защита от домашно насилие

Считано от 01.01.2024 г. следва да функционира Националният съвет по превенция и защита от домашно насилие. Очакванията са, че този орган чрез взаимодействие с органите на съдебната и изпълнителната власт, ще осъществява подходяща политика и реални дейности с оглед осъществяване на целите на закона. Освен това ако пострадалото лице се обърне за помощ и съдействие към държавните и общинските органи, лечебните заведения и юридическите лица, които осъществяват дейност по превенция и защита от домашното насилие, последните са длъжни в срок до 24 часа да препратят молбата до съответния районен съд за издаване на заповед за защита.

Народното събрание приема още, когато пострадалият не може да се защити поради безпомощно състояние или зависимост от извършителя, производството да може да се образува и по искане на прокурора. Когато пострадалото лице е непълнолетно, поставено е под запрещение или е в безпомощно състояние вследствие на тежко увреждане, заболяване или старост, съдът може да му предостави правна помощ.

Специализирани услуги за пострадали лица от домашно насилие

Съгласно закона на лице, пострадало от домашно насилие, се предоставят самостоятелно или като комплекс следните специализирани услуги:

  1. национална телефонна линия за помощ на лица, пострадали от домашно насилие или в риск;
  2. консултативен център за лица, пострадали от домашно насилие;
  3. защитено жилище.

Специализираните услуги се предоставят съобразно желанието и личния избор на лицата, пострадали от домашно насилие или в риск, и са безвъзмездни. Услугите се предоставят независимо дали пострадалите са изразили съгласие да сътрудничат за разкриване на извършителя на домашното насилие.

Бяха направени многократни опити от страна на Народното събрание да определят какво означава “интимна връзка” и съответно да разширят кръга от лица, подлежащи на защита по закона, но засега тези опити се оказват неуспешни.

Повече за защитата от домашно насилие можете да прочетете в статията: Жертва съм на домашно насилие. Какво да правя?

Ние имаме богат опит във воденето на дела, свързани със защита на пострадали от домашно насилие и можем да ви окажем необходимото юридическо съдействие. За съдействие при изготвяне и подаване на молба и представителсво пред съда , можете да се свържете с нас чрез контактната форма по-долу или на тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg, както и на фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/advokatiMiK/.

Политика за поверителност

11 + 7 =

Свързани теми

Формален брак. Последици от сключването на брак

Формален брак. Последици от сключването на брак

Независимо как ще го наречете - формален брак или по друг начин, съществуването му има своите последици. Добре е преди да се пристъпи към неговото слючване да се информирате за имуществените и неимуществените му ефекти и да предприемете необходимите действия по защита...

Избор на режим на съпружеска имуществена общност

Избор на режим на съпружеска имуществена общност

Когато двама души встъпят в брак, то от момента на сключването му помежду им възникват особени имуществени отношения. Поради това Семейният кодекс от 2009 г. дава право на съпрузите на избор на режим на съпружеска имуществена общност. В закона няма срок, в който може...

Дело за развод

Дело за развод

В настоящата статия ще разгледаме как протича едно дело за развод и колко струва. Като всяко друго съдебно дело и разводът протича пред съда. При него обаче има особености, които го отличават от другите. Целта, която се преследва с едно бракоразводно дело е...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи