Докато произходът от майката се установява със самото раждане, то произходът на детето от бащата не е толкова явен. Когато майката се намира в граждански брак се прилага презумцията (предположението) за бащинство и за баща бива обявен съпругът. Но когато липсва граждански брак, вписването на бащата като родител в акта за раждане не става автоматично, а чрез процедурата по припознаване на дете.

Когато двама родители не са в брак и им се роди дете, е необходимо да бъде извършено припознаване на детето от бащата.

Това е доброволен акт и всеки родител ако желае може да припознае детето си. По този начин в акта за раждане на детето то ще бъде записано с имената на своя баща. В закона няма определени срокове, в които да бъде извършено припознаване. Може да бъде припознато и лице, което е пълнолетно, ако в акта за раждане е отбелязано – баща неизвестен.

Как се припознава дете?

Съществуват няколко възможности за припознаване на дете, като припознаващия родител сам може да избере една от тях. Първият и най-бърз начин е чрез заявление, което се подава чрез директора на медицинското заведение, в което е родено детето. Вторият вариант е припознаването да се извърши чрез подаване на заявление за припознаване лично от припознаващия до длъжностно лице по гражданско състояние. Третият начин да се извърши припознаване е чрез представяне на писмена декларация, имаща нотариална заверка на подписа на припознаващия.

Когато припознаването е извършено лично от родителя, от общината служебно уведомяват другия родител за извършеното припознаване. Ако в 3-месечен срок от признаването другият родител или детето не са оспорили чрез писмено заявление припознаването се вписва в свидетелството за раждане. Когато припознаването бъде оспорено, припознаващият има възможност в тримесечен срок от получаване на това съобщение да предяви иск за установяване на произход. При неговото уважаване съда изпраща препис от влязлото в сила съдебно решение на длъжностното лице по гражданско състояние и по този начин се съставя свидетелство за раждане.

Ние имаме богат опит по казуси, свързани с припознаване на дете и можем да ви окажем необходимото юридическо съдействие. За съдействие при припознаване на дете можете да се свържете с нас чрез контактната форма по-долу, на тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg или чрез бутона „резервирайте сега“ във фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/advokatiMiK/. 

Политика за поверителност

14 + 14 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи