Виж също: „Установяване на произход“.

Произходът е биологичната връзка между родител и дете. Понякога обаче тази връзка влиза в конфликт с формалния произход на детето. Поради това и законът предвижда възможността произходът да бъде оспорен по реда и условията, предвидени в закона. Така например съпругът на майката се смята по презумпция (предполага се) за баща на детето, родено по време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване. Оборването на това предположение може да стане само по исков ред, чрез предявяване на специалния иск за оспорване на произход от баща. Роденото извън брака дете, може да бъде припознато от всяко лице, което се счита за негов родител. Актът на припознаването също подлежи на оспорване. По-долу ще разгледаме по-подробно различните хипотези на оспорване на произход.

Най –често в практиката се предявява иск за оспорване на бащинство, тъй като произходът от майката обикновено е ясен.

Често се случва при дългогодишна фактическа раздяла съпругата да зачене от друг мъж, докато се намира в брак. Това е и обикновено причината за завеждане на иск за оспорване на бащинството на детето, родено от последваща връзка на майката. Ако тя роди детето по време на брака или до 300 дни от неговото прекратяване, то ще бъде записано с имената на съпруга й. Разбира се това е само една от възможните хипотези. В интерес на детето и на неговите родители е да се установи действителния произход на детето. Съпругът, който в случая не е биологичен баща на детето има интерес да оспори бащинството и да иска да се установи този факт. Такъв интерес има и майката, която може да докаже, че съпругът й не е баща на детето, както и самото дете след навършване на четиринадесетгодишна възраст. Новост в закона е, че право да подаде иск за оспорване на бащинство има и лицето, което твърди, че е биологичен баща на детето.

Как се оспорва произхода от бащата и в какви срокове може да се направи?

Произходът на детето от бащата се оспорва чрез подаването на иск пред съда. В него се иска да бъде установено, че съпругът на майката не е баща на детето й.

Само определени лица могат да оспорват произхода от бащата – това са съпругът на майката, майката и детето. От края на 2020 г. е предвидено в закона и правото на биологичния баща да оспорва бащинството на детето, за което твърди, че е биологичен баща.

Законоустановеният срок, в който може да бъде предявен иск за оспорване на бащинство, е сравнително кратък. Той е едногодишен, като за всеки от субективно легитимираните да го заведат започва да тече от определен момент нататък.

За съпруга на майката срокът от една година започва да тече от узнаване на раждането. В случай, че обстоятелствата, опровергаващи бащинството, са узнати по-късно по независещи от същия причини, искът може да бъде предявен в едногодишен срок от узнаване на тези обстоятелтва. Крайният срок, в който може да бъде предявен пред съда е до навършване на пълнолетие на детето.

За майката началото на срока се поставя със самото раждане. Правото детето да подаде иск за оспорване на произхода си от баща се дава след навършване на четиринадесетгодишна възраст и се ограничава до една година от навършване на пълнолетие. До края на 2020 г. това право се даваше едва след навършване на пълнолетие.

Важно е да се знае, че в случай, че се пропусне горепосоченият срок за завеждане на дело, искът за оспорване на бащинство няма да бъде разгледан. А съдебното производство ще бъде прекратено.

При оспорване презумпцията за бащинство трябва да бъде установено, че детето не е могло да бъде заченато от бащата. Това се установява чрез събирането на доказателства – показания на свидетели,  назначаването от съда на гинекологична и ДНК експертизи.

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаването е другият способ за оспорване на бащинство. Така например законът дава възможност на майката и на навършилото четиринадесет години дете да оспори направеното припознаване и то по облекчен ред – чрез писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Т.е. това става по административен ред чрез писмено заявление. Същото право се дава и на Дирекция “Социално подпомагане”, които по същия ред чрез възражение, могат да оспорят направеното припознаване. В този случай обаче оспорването следва да бъде в интерес на детето.

За оспорване на припознаването от страна на родителя, детето или Дирекция “Социално подпомагане” се съобщава на припознаващия, който има правото да подаде иск за установяване на произход в тримесечен срок от получаване на съобщението.

Ако при припознаването детето е било малолетно, то има правото да го оспори по съдебен ред в едногодишен срок от навършване на пълнолетие или от узнаване на припознаването, ако това е станало по-късно.

От края на 2020 г. правото да оспори припознаването се дава и на всяко лице, което твърди, че е родител на припознатия. Това става отново по съдебен ред чрез иск, предявен в срок една година от узнаване на припознаването. В този случай искът задължително се съединява с иск за установяване на произход.

Законът дава правото да оспори припознаването и на прокурора, но само по изключение, ако общественият интерес е застрашен. Срокът за предявяването на иска е една година от узнаването на акта на припознаване.

Съединяване на иска за оспорване на произход с иск за установяване на произход

Възможно е искът за оспорване на бащинство да бъде съединен с иск за установяване на произход. Иск за установяване на произход обаче не може да се предяви, докато не бъде оборен по исков ред наличният произход. Няма пречка двата иска да бъдат съединени и да се разгледат в едно дело. В някои случаи, обаче, съединяването на двата иска е задължително. Така например лицето, което твърди, че е биологичен баща на детето, задължително следва да предяви освен иск за оспорване, но и за установяване на произход.

Ние имаме богат опит във воденето на дела, свързани с оспорване и установяване на произход и можем да ви окажем необходимото юридическо съдействие. Можете да се свържете с нас чрез контактната форма по-долу, на тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg, или чрез бутона „резервирайте сега“ на фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/advokatiMiK/.

Политика за поверителност

2 + 10 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи