Право на оспорване на припознаване
Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето.
След съобщаването в срок от 3 месеца другият родител или детето могат да оспорят припознаването. Това се случва по административен ред чрез заявление до длъжностното лице по гражданското състояние. Дирекция “Социално подпомагане” в същия срок също може да подаде възражение против припознаването, ако това е в интерес на детето.
След вписване в акта за раждане на припозналият родител, последният няма право да оспорва собствения си акт на припознаването. Но ако то е направено поради грешка или измама, заплашване или недееспособност, може да поиска да бъде унищожено.
Съгласно чл.66, ал.4 от СК: “Ако при припознаването детето е малолетно, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно.”
Важни изменения в Семейния кодекс от 2020 г. относно субектите на оспорване на припознаването
След промените от 2020 г. в закона се разшири кръга от лица, които могат да оспорят припознаването.
Право на оспорване на припознаване има и биологичният баща или всяко друго лице, което твърди, че е родител на припознатия. Искът се предявява в едногодишен срок от узнаване на припознаването като задължително се съединява с иск за установяване на произхода на детето от оспорващия.
Последната хипотеза на оспорване на припознаването е от прокурора в защита на обществения интерес, което се осъществява чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването му. Като ответници се призовават припозналият, припознатият и другият родител.
Какъв е ефектът от оспорване на припознаването?
При оспорване на направеното припознаване по административен път от другия родител или детето, ако то към момента на припознаването е навършило 14-годишна възраст, както и при възражение от страна на Дирекция “Социално подпомагане”, припознаващият не се вписва в акта за раждане. За да стане това родителят, направил припознаването, следва да предяви иск пред съда за установяване на произхода на детето от него и да докаже. Едва след влизане в сила на решението, с което припознаващият е признат за биологичен родител на детето, се правят и съответните вписвания и отбелязвания в акта за раждане на детето.
В останалите хипотези актът на припознаването е факт и припозналият е вписан като родител в акта за раждане на детето, т.е. тук няма суспензивен ефект. Оспорването на припознаването се извършва изцяло по съдебен ред чрез предявяване на иск пред съда. Задължително условие е този иск да бъде съединен с иск за установяване на произход. Съответно в случай на доказване на иска и постановяване на съдебно решение в полза на оспорващия, припозналият се заличава от акта за раждане и на негово място се вписва биологичният родител (оспорващият).
Вижте също Оспорване на произход от баща
За съдействие се свържете на: тел. 0878538646, email: office@advokatimik.bg или чрез формата по-долу.
Последвайте ни на нашата фейсбук страница: https://www.facebook.com/advokatiMiK
Свързани теми
Формален брак. Последици от сключването на брак
Независимо как ще го наречете - формален брак или по друг начин, съществуването му има своите последици. Добре е преди да се пристъпи към неговото слючване да се информирате за имуществените и неимуществените му ефекти и да предприемете необходимите действия по защита...
Избор на режим на съпружеска имуществена общност
Когато двама души встъпят в брак, то от момента на сключването му помежду им възникват особени имуществени отношения. Поради това Семейният кодекс от 2009 г. дава право на съпрузите на избор на режим на съпружеска имуществена общност. В закона няма срок, в който може...
Дело за развод
В настоящата статия ще разгледаме как протича едно дело за развод и колко струва. Като всяко друго съдебно дело и разводът протича пред съда. При него обаче има особености, които го отличават от другите. Целта, която се преследва с едно бракоразводно дело е...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи