Новият закон е обнародван в бр. 105 на Държавен вестник от 18.12.2018 г. и влиза в сила от 01.01.2019г. Той урежда обществените отношения, свързани с упражняване на правата на хората с увреждания в Република България.
Няколко цели са поставени пред новия Закон за хората с увреждания. Първата е да насърчава, защитава и гарантира пълноценното и равноправно упражняване на правата и свободите на хората с увреждания. На следващо място, да създаде условия за социално приобщаване на хората с увреждания. Другата цел, която преследва новия закон е да способства за зачитане на вътрешно присъщото човешко достойнство на хората с увреждания. И не на последно място се цели предоставяне на подкрепа за хората с увреждания и техните семейства.
Правата на хората с увреждания са гарантирани от закона по начин, който осигурява зачитане на човешкото им достойнство и равното им третиране в личния, обществения и политическия живот, като се прилагат индивидуален подход и индивидуална оценка на потребностите.
От 1 януари 2019 г. всички пълнолетни лица с трайни увреждания, ще имат право на нов вид месечна финансова подкрепа. Помощта е регламентирана в новия Закон за хората с увреждания и ще замени изплащаните на лицата добавки за социална интеграция. Ще замести и получаваната досега социална пенсия за инвалидност, когато тя се изплаща към друг вид пенсия.
Какъв е размерът на новата финансова подкрепа и как се определя?
Размерът на финансовата подкрепа ще зависи от степента на увреждане. Той ще се определя и актуализира спрямо линията на бедност в България, определена за съответната година. За 2019 г. линията на бедност в България е 348 лв. Месечната финансова подкрепа ще се изплаща от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Плащането ще става до края на месеца, следващ месеца, за който се полага, по избрания от лицата начин.
За хората със степен на увреждане от 50 до 70,99% месечната финансова подкрепа ще е 7% от линията на бедност. Или 24,36 лв. за 2019 г. При степен на увреждане от 71 до 90% нейният размер ще е 15% от линията на бедност. Съответно за 2019 г. ще е 52,20 лв. А при над 90% степен на увреждане – финансовата подкрепа ще е 25% от линията на бедност. За 2019 г. ще бъде 87 лв. За лицата с над 90% степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест новата помощ ще е равна на 30% от линията на бедност или 104,40 лв.
Най-висок размер ще получават хората с над 90% степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност. За тази група размерът на месечна помощ ще е 57% от линията на бедност. За сравнение за 2019 г. сумата ще е равна на 198,36 лв.
Прекратяването не засяга социалните пенсии за инвалидност, които се изплащат като самостоятелна пенсия на лицата.
Хората, които към момента получават месечна добавка за социална интеграция, няма да се налага да подават заявления за новата помощ.
Лицата обаче, на които им е прекратена социалната пенсия ще трябва да подадат заявление в ДСП не по-късно от 31 март 2019 г., за да им бъде отпусната финансовата подкрепа.
Свързани теми
Промените в Закона за защита от домашното насилие
Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...
Оспорване на припознаване
Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...
Разваляне на договор
Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи