Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.

Пример за непозволено увреждане са случаи, при които едно лице причинява вреди на друго лице или на неговото имуществото.  Така също е възможно от една вещ, собственост на определено лице, да настъпят вреди за другиго. Непозволено увреждане имаме и при ПТП, при което е причинена телесна повреда, във връзка с която лицето търпи вреди. Например: провежда лечение, не изпълнява задълженията си по сключения трудов / граждански договор, или е трудоустроено.

Лицето може да претърпи и морални вреди. Във всички тези случаи, когато е налице причиняване на имуществени или неимуществени вреди, имаме непозволено увреждане.  Важно е , обаче, между лицето, което причинява вреда и това, което е увредено, да не съществува договорна връзка.  Иначе казано вредите не следва да настъпят във връзка с изпълнение на договор.

Най-отличителен негов признак е, че причинителят/извършителят на деликта, на вредата дължи имуществена отговорност под формата на изплащане на парично обезщетение. В определени случаи се дължи и поправяне на вредите от това негово поведение.

Непозволеното увреждане се различава от престъплението по това, че не е предвидено в наказателния кодекс и не е съставомерно. То не се характеризира с толкова висока степен на обществена опасност, а е едно гражданско правонарушение. Въпреки това може да се търси гражданска отговорност за причинени вреди в резултат на престъпно деяние /убийство, кражба, присвояване, измама/.

Политика за поверителност

2 + 1 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи