В интернет се намират няколко статии по темата като общото мнение е, че при промяна в собствеността на автомобила винетката изгубва валидността си, когато е сменен регистрационният номер. Дали е така, обаче, съгласно закона и действително какво става с електронната винетка при промяна на собствеността върху автомобила?

Виж още: Глоби при неплатена винетка или тол такса

Електронната винетка и промяна на собствеността без промяна в регистрационния номер на пътното превозно средство

Може би вече голяма част от Вас са си закупили електронна винетка и знаят, че следва задължително да се посочи правилно регистрационния номер на автомобила, както и срокът на валидност на винетката. Поради тази причина винетката е валидна само и единствено за автомобила, който притежава декларирания при закупуването регистрационен номер.

Съгласно чл.10а, ал.6 от Закона за пътищата издадената електронна винетка следва пътното превозно средство и в случай на прехвърляне собствеността върху автомобила. Казва се също, че винетката запазва валидността си за срока, за който е издадена.

Дотук всичко е ясно и като че ли тази разпоредба ясно казва, че електронната винетка е валидна за съответния автомобил, който е прехвърлен. Новият собственик на автомобила може да се ползва от нея, докато продавачът не може да я прехвърли на друг автомобил.

Прехвърляне на автомобил с издадена безплатна електронна винетка на хора с увреждания

Изключение от горното правило се съдържа в чл.10в от Закона за пътищата. Там е казано, че при издадена безплатна винетка за автомобил, ползван от правоимащо лице, при прехвърляне на собствеността на автомобила винетката загубва автоматично валидността си. В този случай винетката следва лицето, в чиято полза е издадено, а не автомобила. За целта обаче лицето, в чиято полза е издадена винетката, е необходимо да декларира промяната в обстоятелството в срок от 3 работни дни. В противен случай губи възможността електронната винетка да се прехвърли на друг автомобил.

Логично възниква въпросът този срок от 3 работни дни достатъчен ли е? Не е ли твърде къс при положение, че не всеки може да си позволи да пътува всеки уикенд извън града. Едва ли при продажба или бракуване на автомобила първата мисъл на човек е „Какво ще стане с винетката ми?“. Правоимащите лица обикновено получават правото да получат безплатна годишна винетка. Поради тази причина е възможно при пропускане на този къс срок да се загуби валидността на винетката за следващите 11 месеца. Това е абсурдно и несправедливо. Можем спокойно да кажем и че влиза в конфликт със социалната ни политика и в противоречие със закрилата, която дава закона на хората с увреждания.

Какво става с електронната винетка при промяна в регистрационния номер на автомобила?

На този въпрос законът не дава изрично отговор. Ако следваме логиката, можем по тълкувателен път да изведем правилото, че по аргумент от чл.10а, ал.3 от Закона за пътищата следва, винетката ще бъде валидна за пътното превозно средство само след като регистрационният номер е бил деклариран правилно. Т.е. при промяна в регистрационният номер на автомобила следва да се подаде декларация за тази промяна. Така контролните органи ще могат да отразят промените в техните регистри и винетката на това основание би била валидна.

Когато промяната в собствеността върху МПС е свързана със задължението и за нова регистрация, съответно пак ще е налице промяна в регистрационния номер. Както посочихме по-горе, разпоредбата на чл.10а, ал.6 посочва, че електронната винетка следва пътното превозно средство и запазва валидността си до края на срока, за който е издадена. Все пак считаме, че не отпада задължението промяната в регистрационния номер да се декларира. Но това задължение е необходимо да бъде ясно формулирано в закона и да се даде срок за изпълнението му. В случая, считаме че би било справедливо това задължение да е свързано с предприемане на пътуване. Т.е. промяната да се декларира поне един ден преди самото пътуване.

За съжаление обаче, като че ли отново административните, изпълнителни и контролни органи не работят в полза на гражданите. С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 285 ОТ 10 ДЕКЕМВРИ 2018 Г. Министерският съвет прие НАРЕДБА за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние. Сигурно не сте чували за нея?

Спорни моменти

В тази Наредба в чл.5, ал.4 е казано, че:

„При промяна в регистрационния номер на пътното превозно средство собственикът или ползвателят следва в срок до 3 работни дни да заяви тази промяна в централното управление или в областните управления на Агенция „Пътна инфраструктура“ или по електронен път, като съответните длъжностни лица отразяват новите данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство в електронната система за издадените електронни винетки след справка в Националния регистър на пътните превозни средства в срок до два работни дни от получаването на съответното заявление.“

Спорно е обаче доколко тази разпоредба влиза в противоречие с горецитираните такива на Закона за пътищата и доколко Министерският съвет има правомощията да указва такива задължения на гражданите.

Все пак никъде, дори и в подзаконов нормативен акт, не е посочено какво става ако се изпусне този срок от 3 работни дни. Като че ли следва извода, че ако е изпълнено това задължение за деклариране на промяна в регистрационния номер, винетката запазва валидността си до края на срока, за който е издадена първоначално. Не така мислят обаче контролните органи.

 

Политика за поверителност

13 + 5 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи