Договорът за заем е един от най-популярните договори, които се сключват в днешно време. Страни по тях могат да бъдат от двама познати до банка и частно лице. В случая ще говорим за договора за заем по смисъла на Закона за задълженията и договорите, който урежда отношенията между две или повече лица, които нямат търговско качество.
При договора за заем едно лице, наречено заемодател дава на друго лице пари или други заместими вещи, а заемоприемателят се задължава да ги върне в същия вид, количество и качество. Заместими вещи са тези, които могат да бъдат върнати от заемоприемателя от същия вид, количество и качество. Най-често предмет на договора е определена сума пари.
В случай, че се дава в заем такава вещ, която е незаместима, то тогава е налице заем за послужване. При него заемодателят предоставя за ползване временно и безвъзмездно една движима вещ, а заематеят се задължава да я върне.
Форма на договора
Договорът за заем е типичен неформален договор и обикновено се дава на устна уговорка и на ръка. Често в практиката се случва именно такива устно сключени договори да не бъдат изпълнени от заемоприемателя. Обикновено длъжниците разчитат на това, че заемодателят няма да потърси даденото в заем. Често дори не се съставя и разписка за получените пари. Затова и ние Ви съветваме във всеки случай, дори и да става въпрос за роднина, да сключите писмен договор. Така той ще Ви даде гаранция за изпълнението му. В случай на неизпълнение на клаузите му от другата страна ще можете да докажете лесно даването на пари в заем и конкретните уговорки.
Ако става въпрос пък за даване в заем на сума над 5000 лева, то тогава формата за доказване на договора е писмена. В този случай свидетелски показания не са допустими, освен в предвидените от закона изключения.
Какви клаузи следва да включва договора за заем?
Разбира се на първо място следва да е ясно какъв е предметът на договора. Това са определена по размер сума пари или други вещи. Следващото по важност е да се определи срокът, до който заетата сума или предмет следва да бъдат върнати на заемодателя. В случай, че не е определен срок за връщане, то това следва да стане в едномесечен срок от отправяне на покана за това. Обикновено в гражданските отношения лихва не се уговаря, но може да бъде изрично определена такава в договора.
С оглед гарантиране на изпълнение на задълженията и опазване интересите на страните могат да бъдат определени неустойки и обезщетения в случай на неизпълнение на задължения на страна по договора.
Как да се защитим в случай на неизпълнение на договора?
Разбира се на първо място следва да се консултирате с адвокат. След като се запознае с казуса, специалистът ще Ви разясни следващите стъпки и действия по защита.
Адвокат Колчакова има богат опит в изготвянето на договори за заем, в консултирането и защитата на правата на клиентите си по повод на вече сключен договор. За връзка: тел. 0878/538646, email: office@advokatimik.bg или формата за контакт по-долу.
Последвайте нашата фейсбук страница: https://www.facebook.com/advokatiMiK
Свързани теми
Унищожаване на договор, сключен поради крайна нужда при явно неизгодни условия
Какво представлява унищожаването на договор, сключен поради крайна нужда при явно неизгодни условия? Този договор като всеки друг представлява съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях. За разлика от другите...
Неизпълнение на договор
Кога е налице неизпълнение на договор? Съгласно закона всяка от страните по договора трябва да изпълнява задълженията си по него точно и добросъвестно, съобразно изискванията на закона и да не пречи на другата страна да изпълнява и тя своите задължения по същия начин....
Договор за наем
Договорът за наем е един от най-често сключваните в днешно време договори. От една страна той е важен за наемодателя / собственика на имота или вещта с оглед опазването на отдаденото имущество, ползването му съгласно указаното в договора предназначение и начин и...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи
0 коментара