Доброволна делба е прекратяване на съсобственост чрез сключване на писмен договор в изискваната от закона форма с нотариална заверка на подписите. Конкретните уговорки се определят свободно между съделителите. Участници в нея задължително следва да са всички лица, притежаващи право на собственост върху вещта. Предмет на сделката могат да бъдат, както движими вещи, така и недвижими, като земеделски земи, жилищни или офисни имоти.

Какви уговорки са допустими в договора за доброволна делба?

Какво ще бъде конкретното съдържание на Договора за доброволна делба зависи най-вече от волята на страните по него.

Когато предмет на делбата са повече от един имот то тогава е възможно да се уговори те да бъдат разпределени, като ако има разлика в тяхната стойност, този с по-малкия дял да получи и парично уравнение за разликата. По този начин всеки ще получи реален дял и ще стане изключителен собственик върху един или няколко имота. Възможно е и само един от съделителите да получи всички имоти, като изплати на другите паричната равностойност съобразно притежаваната част.

Когато се цели прекратяване на съсобственост върху един имот, то тогава е възможно ако имотът е делим, всеки съделител да получи реална част тогава, ще е необходимо преди сключването на договора да се изготви проект и същият да бъде одобрен от компетентните административни органи.

Но ако поради своето естество или поради предвидено в закона ограничение вещта е неподеляема, то тогава единственият вариант е само едната страна по договора да стане изключителен собственик върху имуществото, а другият да получи уравнение в пари.

Какви документи ще са ни необходими, за да сключим Договор за доброволна делба?

За да бъде изготвен текстът на договора е необходимо да подготвите документ за собственост за имота/имотите, актуална скица, удостоверение за данъчна оценка, а когато е приложимо Удостоверение за наследници, решение за развод и други, проект за реална делба, съобразно конкретните обстоятелства по казуса.

Какви са предимствата на доброволна делба?

На първо място участниците в нея уреждат имуществените си отношения чрез преговори и споразумения. Това е от значение за опазване на добрите отношения помежду им и избягване на конфликти и спорове. На следващо място и може би в повечето случаи от решаващо значение е и фактът, че разходите по прекратяване на съсобствеността са много по-малки от тези при една съдебна делба, а и паричната равностойност, която би получил съделителят срещу своя дял в повечето случаи би била близо до действителната пазарна оценка на имота, отколкото тази при публичната продан, до която често се стига в съдебното производство. Не е за пренебрегване и фактът, че доброволната делба протича много по-бързо като процедура, а това е от съществено значение, когато става въпрос за недвижима собственост. С течение на времето, ако тя не се поддържа, има реална опасност при изнасяне на публична продан след години имотът да се е обезценил.

Политика за поверителност

7 + 6 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи

0 коментара

Подайте коментар