Кога е необходима декларацията-съгласие за извеждане на дете в чужбина?
Декларация-съгласие за извеждане на дете в чужбина е необходима, когато дете пътува извън страната без единия или двамата си родители. При излизане извън страната непълнолетно или малолетно дете следва да представи документ за самоличност (паспорт или лична карта), както и декларация-съгласие от родителя/родителите, че са съгласни детето да пътува в чужбина.
Вижте също: Спор между родители за извеждане на дете в чужбина
Декларацията – съгласие за пътуване на дете в чужбина не е необходима, когато:
- Има влязло в сила Решение на съда за даване на заместващо съгласие за извеждане на дете в чужбина;
- Детето пътува с единствения си родител или с двамата си родители;
- Детето пътува с единия си родител, а другият е лишен от родителски права;
- Отсъстващият родител не е български гражданин;
- Детето постоянно пребивава в чужбина, заедно с родителя си, за което притежава документ от съответната държава;
- Детето е двоен гражданин и представи на ГКПП паспорт или лична карта и от двете държави.
В каква форма следва да бъде декларацията и с какво съдържание?
Декларацията следва да бъде с нотариално заверен подпис и следва да съдържа съгласието на родителя или родителите детето да пътува.
Това съгласие може да бъде дадено за определен срок или да е безсрочно. Също може да бъде дадено съгласие детето да пътува до неограничен брой държави или да бъде конкретизирана само една.
Оттегляне на съгласие за извеждане на дете в чужбина
Съгласието за извеждане на дете може да бъде оттеглено от родителя, който го е дал по всяко едно време. За оттеглянето на съгласието е необходимо да се уведомят органите на МВР, както и другия родител. След отправеното уведомление за оттегляне на декларацията-съгласие за извеждане на дете в чужбина, детето не се допуска извън страната.
Нашите адвокати могат да Ви консултират във връзка с даване на съгласие за пътуване на дете в чужбина и да изготвят самата декларация-съгласие за извеждането му извън страната. За връзка с нас, можете да използвате контактната форма по-долу или да се свържете с нас на тел. +359878538646; имейл: office@advokatimik.bg.
Свързани теми
Промените в Закона за защита от домашното насилие
Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...
Оспорване на припознаване
Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...
Разваляне на договор
Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...
Следете последните новини и актуални теми
Запиши се за нашия бюлетин
Получавайте всяка седмица новите и полезни материали
Последвай ни
Потърси ни в социалните мрежи