Българският закон дава възможност преди встъпването в брак или по време на брака съпрузите да изберат договорен режим на имуществени отношения. При този режим (бъдещите) съпрузи сключват брачен договор в предвидената от закона форма, който се вписва в специален регистър.

Сред обществото брачният договор е познат като „предбрачен договор“. Това е така, тъй като се е наложило мнение, че се сключва единствено преди брака. Когато договорът се подпише преди брака, същият има сила между страните, след встъпването в брак. Ако съпрузите не са сключили такъв по-рано, те могат по всяко едно време на брачната си връзка да изберат договорния режим на имуществени отношения.

Какво съдържа брачния договор?

Допустимо е в брачния договор да се съдържат само имуществени уговорки. Това означава, че всякакви други клаузи, например, свързани с упражняване на родителски права върху децата, са недопустими. Не е възможно и да бъде договорено имущество, придобито преди брака да се превърне в съпружеска имуществена общност. Разпорежданията за случай на смърт, освен, че са неморални, но и законът изрично ги е обявил за нищожни клаузи. Дори и да присъстват в договора тези уговорки нямат сила и не обвързват страните.

Съпрузите могат да постигнат съгласие по въпросите кой какви права ще има върху имуществото, което ще се придобива по време на брака. Или пък какви права ще има всеки върху придобитото вече имущество от брака или преди сключването му. Важно е да бъде уговорено как съпрузите ще се разпореждат и управляват имуществото си, включително и със семейното жилище.

Всяко семейство има задължения, които следва да изпълнява и разходи, които трябва да прави. Поради това е добре съпрузите да са наясно как ще участват в тях. Това дo голяма степен ще внесе яснота в отношенията им и ще се предотвратят бъдещи конфликти и спорове, дори съдебни дела.

Така също съпрузите могат да уредят имуществените последици при развод, както и да уговорят размер на издръжка, която да се плаща по време на брака и/или след развод от единия съпруг на другия или на децата. По желание на страните могат да бъдат включени всякакви други клаузи, уреждащи имуществените отношения между тях.

Защо се сключва брачен договор?

Обикновено причината да се сключи брачен договор е, за да се уредят отношенията при евентуален развод. Така могат да се спестят бъдещи имуществени спорове и подялба на семейното имущество.

Как се сключва брачен договор?

Формата за действителност е писмена с нотариална заверка на подписите и съдържанието. Когато се прехвърля недвижим имот или се прехвърля или учредява вещно право върху недвижимо имущество, брачният договор се вписва в Имотния регистър към Агенция по вписванията. След сключването му се прави отбелязване в Акта за граждански брак като изборът на договорен режим се вписва в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите.

В случай, че желаете да се консултирате във връзка със сключване на брачен договор или желаете изготвянето му, можете да се свържете с нас на тел. +359878538646, да използвате контактната форма на нашия уебсайт или да ни пишете на имейл: office@advokatimik.bg

Политика за поверителност

3 + 7 =

Свързани теми

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие

Домашното насилие е проблем в съвременното ни общество, чиято значимост става все по-голяма. Политическите трусове и институционалното безсилие допълнително засилват чувството на гражданите за безнаказаност. Слабо е доверието в държавата и нейните органи, като в...

Оспорване на припознаване

Оспорване на припознаване

Право на оспорване на припознаване Съгласно чл.64, ал.1 от Семейния кодекс всеки родител може да припознае своето дете. Актът на припознаването се съобщава на другия родител, на детето, ако то е навършило 14-годишна възраст, както и на Дирекция "Социално подпомагане"...

Разваляне на договор

Разваляне на договор

Какво означава разваляне на договор? Договорът като съглашение между две или повече лица може да бъде сключен, изменен, прекратен, развален или отменен само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона. Развалянето на договора е един вид...

Следете последните новини и актуални теми

Запиши се за нашия бюлетин

Получавайте всяка седмица новите и полезни материали

Последвай ни

Потърси ни в социалните мрежи